Minik Yazılımcı Denizli’nin Gururu Oldu.

Alper Arda İpek, geliştirdiği oyunuyla beraber Denizli’nin gururu oldu.

Efebey Koleji öğrencisi  Alper Arda İpek, geliştirdiği oyunuyla beraber Denizli’nin gururu oldu. Denizli’de kodlama ve robotik çalışmalarına son hızla devam eden Efebey Kolejinin öğrencisi İpek gerçek yazılımla ilk oyununu yaptı.
10 yaşında yazılım yapmaya başlayan ve gelecekte teknoloji mühendisi olmayı hedefleyen 13 yaşındaki genç, Denizli’de harikalar yaratıyor.
Arda İpek, kendisi ve oyunu hakkında bilinmeyenleri anlattı. Röportaj veren Arda İpek, şunları anlattı:
 

Alper Arda Bey, öncelikle sizi tanıyalım. Alper Arda İpek kimdir?

Ben Alper Arda İpek. Batman’da 1 Nisan 2005’de doğdum. Çocukluğumda bilgisayara ve elektronik aletlere çok fazla ilgi duyuyordum. Anaokulu Batman Kozluk’ta, İlkokulu İzmir Karaburun’da okudum. Ortaokulda Denizli’ye geldik ve şu anda Efebey Koleji’nde öğrenim görüyorum.
Elektroniğe ilgim 2 yaşında başlamış. Çünkü, 2 yaşında bilgisayar oynamaya başlamışım. Bilgisayara çok ilgi duyardım, bilgisayar sistemleri nasıl olmuş, nasıl yapmışlar diye. Oyunların mantığının nasıl olduğunu düşünürdüm. Bilgisayarımın içini açmıştık babamla. Diğer bilgisayarımı birçok kere bozmuştum.

Sosyal faaliyetler arasında yer aldınız mı?

Sosyal faaliyetlerin bana çok büyük katkıları oldu. Okulda yürüttüğümüz kulüp çalışmaları olsun, çeşitli derneklerde devam ettiğimiz çalışmalar olsun beni çok geliştirdi. Habitat Derneği'nin gerçekleştirdiği Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor ve Yarını Kodlayanlar projeleri sayesinde kodlama mantığını ve algoritmayı öğrendim. Uzayda Türkler Var’da ise yaratıcılığımı tazeledim ve yeni fikirler üretmenin önemini tekrardan kavradım. Bu projelerde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
 

Oyun oynamak mı, oyun yapmak mı? Siz hangisini tercih ettiniz?

Oyunlardan çok şey öğrendim. Oyun yapmanın temeli de buraya dayanıyor diyebilirim.
Oyuna, oynandığı ortama ve nasıl oynandığına göre değişir. Bir kişi nasıl ve neden yapıldığını öğrenmek için oyunu oynuyorsa bu iyidir. Amacı sadece oyunu oynamaksa bu fazla iyi değildir, sadece oynar, bir şeyi merak etmez, sorgulamaz ve öğrenmez. Oyunlarda kategori olarak kum havuzu, amaçsız her şeyi yapabildiğiniz sonsuz oyunlardan öneririm. Minecraft gibi oyunlar mesela.
 

Oyun yapma süreciniz nasıl gelişti?

Oyun yapmaya aslında direkt olarak başlamadım. Önce hackerliğe 4. sınıfta ilgi duyarak başlamıştım. Bu konuyu araştırdım. MS-DOS ve HTML komutlarını öğrendim. Önce MS-DOS’ta küçük programlar yaptım. 2 senedir kodlama eğitimi alıyorum. Sonrasında Yasin Öğretmenim ile beraber HTML ve Visual Basic dilleri ile tanıştım. C Sharp dilini öğrendim. Ardından oyun yapmaya yönelik, eğlenceli amaçlı şeyleri yapmak istediğimden Unity’e geçtim. Şu anda Unity’den çalışmalar yapıyorum.
 

“KODLAMA EĞİTİMİNİN ETKİSİ ÇOK BÜYÜK”

Kodlama eğitimi sayesinde farklı uygulamalar ile kodlama mantığını öğrendim. Basit elemanları ve dillerin çeşitliliğini öğrendim. Bu eğitimler bana çok yardımcı oldu. Algoritma ile program işleyişi hakkında bilgi sahibi oldum. Kendimde çok büyük etkisinde gördüm. Sadece bilgisayar alanında değil kodlama eğitimi çok çeşitli alanlarda yardımcı oluyor. Tabii bunun diğer derslere de etkisi oluyor. Örneğin, şu an lise müfredatında ama kendi merak edip öğrendiğim formül vardı. Onu öğrenmek için çok çabalamıştım. Öğretmenim de yardımıyla formülü öğrendim. Çalışma mantığını öğrenmek için de bilgisayarda programladım.
 

“1,5 AYDIR OYUNUMLA İLGİLENİYORUM”

Yaklaşık 1,5 aydır yaptığım oyunumla ilgileniyorum. Ben bu oyuna başlarken internetten izlediğim eğitim videolarından yararlandım. Sonrasında oyunumu geliştirmek istedim. İsmini Golden Ball koydum. Müziğini, internet tabanlı bir oyun oynarken tanıştığım yabancı ülkeden bir arkadaşım yaptı. Oyunumun amacı insanları eğlendirmek ve yaratıcılıklarını artırmak. Şu an başlangıç aşamasında, büyük kitlelere ulaştırdıktan sonra öneri ve istekler doğrultusunda sürekli güncellemek istiyorum. Çeşitli platformlarda paylaşmayı düşünüyorum. Oyuncuların yetkisi, ilerleyen güncellemelerde daha fazla olacak.
İlerleyen süreçteki hedefleriniz nelerdir?
Şu anda kodlama çalışmaları yapan öğrenciyim. Büyüyünce Teknoloji Mühendisi olmak istiyorum, robotlar yapıp, yazılım yapmak istiyorum.
 
Alper Arda Bey bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Öncelikle ben de Efebey Ailesi’ne çok teşekkür ediyorum.
Ailem oyun oynamamda ve kodlama yapmamda çok destek oldu. Ben oyun oynamak istediğimde bana fazla engel olmadılar. Onları çok seviyorum. Çocuklar, oyun oynasınlar ama sürekli başında durmasınlar. Uykularını düzenli alıp, derslerini ihmal etmesinler. Oyunlarını dikkatli seçsinler.